Ha Magyarország, akkor magyaros gulyásleves, legalábbis a külföldi turisták szerint biztosan. Kedvelt ételünk 2017 óta került fel a hungarikumok listájára, népszerűsége azonban már a XIX. század óta töretlen.
A gulyáslevest igazi magyar különlegességként tartják számon a világban, és ez nem véletlen. Ez az egytálétel mindent magába foglal, amely a hazai gasztronómiát jellemzi. Gazdag ízvilág, karakteres fűszerezés, sokszínűség. Számos fajtája terjedt el az országban, viszont egy közös mindegyik változatban van: lehetetlenség ellenállni neki!
De honnan ered ez a különleges étel, és minek köszönheti, hogy a magyar konyha egyik ikonikus résztvevőjévé vált? Nézzük!
A gulyás története
A magyaros gulyás rejtélyes története az alföldi pásztoroktól eredeztethető. Az állattenyésztő életmód lehetővé tette, hogy a pásztorok hozzáférhessenek a legfrissebb marhahúshoz, amelyet fémbográcsokban készítettek el, a szabadban. Kezdetben köret nélkül, kenyérrel fogyasztották.
Elképzelhető azonban, hogy a gulyás, mint étel már évszázadokkal korábban is létezett, viszont
az első írásos emlék a XVIII. századból maradt fenn. Ez már árulkodik arról, hogy a gulyás ekkor közkedvelt és ismert fogás volt. Ebben az időszakban viszont egyszerűen pörköltnek vagy paprikásnak nevezték.
Később a katonák közt terjedt el, majd ezt követően került közelebb az előkelő rétegekhez. Ekkor már vendéglátóhelyeken és vadászatok során is fogyasztották.
Manapság már társadalmi rangtól függetlenül bárki szívesen választja, nem véletlen, hogy számtalan magyaros étteremben megtalálható.
A magyaros gulyásleves, mint nemzeti étel
Bár kezdetben a gulyás egyáltalán nem volt elterjedt a főnemesek és a hölgyek közt, manapság már hungarikumként tartjuk számon.
Népszerűségre a XIX. században kezdett igazán szert tenni. Az országban nem egységesen terjedtek el a paprikás ételek. Az Alföldön már közkedvelt ételnek számított, míg az ország északi felén csak az 1920-as évek után kezdett el igazán ismert lenni.
A gulyást eredetileg marhahúsból készítették, de manapság már szinte bármilyen húsból elkészíthető: birkából, sertésből, baromfiból. Ellenben a borjú- és bárányhús nem ajánlott. Elkészítési módja nagyban hasonlít a pörkölthöz, de tulajdonképp a készítőjére van bízva, hogyan csinálja.
Tájegységtől függően különböző gulyásreceptekkel találkozhatunk, ezek általában az összetevőkben eltérőek. Létezik bográcsgulyás, alföldi gulyás, szegedi gulyás, császárgulyás, kolozsvári gulyás, csángó gulyás, babgulyás… A vendéglátóhelyek étlapján általában helyet kapnak ezek az ételek, így mindenki megtalálhatja a kedvencét!
Kóstolja meg a hamisítatlan gulyáslevest!
Mint igazi magyaros étterem, a magyaros gulyásleves egyszerűen nem maradhat ki a Mimama Konyhájának kínálatából. Nálunk a házi gulyásleves kiváló alapanyagokból, magyartarkából készül. Ennek köszönhetően ízvilága visszarepíthet minket nagymamánk konyhájába. Ugyanakkor a kiemelkedő minőség világviszonylatban is megállja a helyét.
Hagyományos éttermünkben az a’la carte fogások mellett napi menükkel készülünk vendégeinknek, amelyek akár házhoz szállítással is elérhetőek.
Kóstolja meg a kiváló minőségű gulyást nálunk, és éljen át igazi gasztronómiai pillanatokat!