A ropogós malacsült szinte egybeforr az ünnepekkel. Nem véletlen: a fenséges íz és a különleges látvány azonnal felidézi a családi, baráti mulatságokat. Jellemzően karácsony, szilveszter környékén fogyasztjuk, hiszen a népi hagyományok szerint szerencsét hoz a házhoz. De mégis, ki az, aki ellen tud állni az ínycsiklandó illatának az év más időszakában?
A jó malacsült kívül ropogós, belül szaftos, omlós. Elkészítése nem is olyan egyszerű, hiszen könnyen kiszáradhat, ami sokat vesz el az élményből. Jól elkészítve viszont az egyik legfinomabb étel. Honnan származik és mi az elkészítésének a titka? Mutatjuk!
A malacsült eredete
A középkorban a húsfogyasztásnak különös kultusza volt. Ha az ember vendégségbe ment, vagy ellátogatott egy vendéglátó helyiségbe, biztos lehetett benne, hogy hús kerül a tányérjára. A vendéglátóhelytől, az idénytől és az étkezési szokások divatjától függött, hogy ez a hús szárnyas-, sertés-, marha- vagy vadhús volt. Egyértelmű tehát, hogy az ünnepi asztalról sem hiányozhatott.
Ebben az időszakban jellemző volt a nyárson történő malacsütés. Ezek látványos, monumentális események voltak, melyek az ünneplésre szolgáltak. A lakoma során akár több száz ember is összegyűlhetett.
Manapság kerti partikon, esküvőkön még mindig nagy népszerűségnek örvend a nyárson sült malac. Elkészítése több órát vesz igénybe, illetve igazi szakértelmet kíván. Sajnos becsapós, hogy mikor készül el teljesen, hiszen elképzelhető, hogy kívül már késznek tűnik, belül viszont nem sült át teljesen.
A világ különböző tájain általában eltérő módon készítik, másféle fűszerezéssel vagy technikával. Mégis, a végeredményt, a ropogós malacsültet mindenki szereti!
A ropogós malacsült elkészítése
Sokak számára fejtörést okoz, hogy mégis hogyan lehet kívül ropogós, belül omlós a malacsült.
A tökéletes sertéssülthöz egyrészt elengedhetetlen a minőségi alapanyag. Ha friss, szalonnás karajból készül, már nem lehet nagyot hibázni. A fagyasztást sajnos nem bírja, így ha igazán roppanós bőrt szeretnénk, ezt felejtsük el!
A sütés előtt érdemes bepácolni a húst, hiszen így sokkal ízletesebb lehet a végeredmény. Jöhet az őrölt kömény, a majoranna, a bors, a só, a fokhagyma!
Sütés közben fontos a folyamatos locsolás, hogy a bőr igazán ropogós legyen. Kész is a ropogós malacsült!
Ha nem szeretnénk vele sokat vesződni, vagy többszöri próbálkozásra sem sikerült megalkotni azt a minőséget, amivel elégedettek lennénk, akkor is van megoldás. Számos, magyaros ízvilágú ételeket kínáló étteremben találkozhatunk vele, így nem kell nélkülöznünk a finom falatokat.
Kóstolja meg a magyar konyha remekét!
Ha rajong a magyar konyhaművészeti fogásokért, de nem szívesen állna neki az otthoni főzőcskézésnek, akkor rendelje meg a Mimama Konyhájából!
Törekszünk arra, hogy vendégeinknek csak a legkiválóbb fogásokat tálaljuk fel, amihez elengedhetetlenek a minőségi alapanyagok. Az első osztályú hozzávalóknak köszönhetően az ételek egyszerre idézik fel a nagymamáink főztjét, ugyanakkor nemzetközi viszonylatban is megállják a helyüket.
A kiemelkedő a’la carte fogásokon kívül napi menüinket is kritikus szemmel állítjuk össze, hogy mindig maradandó élményt okozzunk vendégeinknek.
Ha kíváncsi arra, mennyire ropogós a malacsült nálunk, rendelje meg a Mimama Konyhájából!