A magyaros vendéglők, éttermek egyik elengedhetetlen kelléke az étlap. Az étlap (más néven menükártya) az adott vendéglátóhely ételeit, italait, illetve azok árait mutatja be. Használata a középkori vendéglátásban terjedt el, manapság pedig elképzelni sem tudjuk, hogy enélkül üljünk be egy étterembe.
A jó étlap egyedi, kreatív, és hűen mutatja az étterem hangulatát. Ugyanakkor az ötletes kivitelezés nem pótolhatja az informatív, pontos leírásokat és a könnyű olvashatóságot. Ha bonyolultan, nem egyértelműen vannak feltüntetve az ételek, az árak, akkor a vendégek könnyedén összezavarodhatnak, ez pedig számos bosszúságot okozhat a dolgozóknak.
Az étlapok általában a következő bontás szerint alakulnak: előétel, főétel, desszert, italok. De melyik rész mit takar pontosan, és milyen extra fogások találhatók még a menüben?
Milyen fogások vannak a magyaros étterem étlapján?
Az éttermek nagy részénél előre meghatározzák, hogy milyen gasztronómiai irányt képvisel a vendéglátóhely. Itthon népszerűek a házias ízeket kínáló vendéglők, de úton-útfélen megtalálhatóak kínai, thai, indiai, olasz vagy amerikai éttermek is. A fogások általában illeszkednek ehhez az irányvonalhoz.
A legtöbb étterem kínál előételeket, főételeket, desszerteket. De mit kell ezekről tudnunk, mire számíthatunk?
-
Előétel: A magyaroknál egyértelműen a leves számít előételnek, de ezen kívül másfajta, hideg és meleg előételekkel is találkozhatunk. Ezek kis adagokból álló, étvágygerjesztő falatok. Céljuk, hogy meghozzák az étvágyat, „megágyazzanak” a főételnek. Egy étkezésen belül akár többféle előételt is felszolgálnak.
-
Főétel: A főétel, mint ahogy a neve is mutatja, az étkezés csúcspontja, tulajdonképpen ez az az étel, amellyel ténylegesen jóllakunk. Rengetegféle főétel van, ide tartoznak a húsok körettel, a főzelékek, a tészták, a rakott ételek. Magyarországon jellemző, hogy csak azt tekintjük főételnek, ami húst is tartalmaz. Pedig a csak zöldségekből álló étel is számíthat főételnek!
-
Desszert: A desszert feladata, hogy lezárja az étkezést. Nálunk általában süteményeket, tortákat, fagylaltot jelent, de más országokban desszertként fogyasztják a gyümölcsöket, sajtokat is.
Mitől lesz egy étterem magyaros?
Egy magyaros étterem nem feltétlen ott kezdődik, ha az étlapon megtalálható a töltött káposzta, a húsleves meg a rántott hús. Bár ezek a fogások valóban a magyar konyha népszerű ételei, a legtöbb itthoni vendéglő étlapján megtalálhatók - mégsem beszélhetünk magyaros éttermekről.
A magyaros étterem ott kezdődik, ha az ételek kiváló minőségű, lehetőleg magyar alapanyagokból készülnek. Fontos még, hogy az étterem kínálata teljes egészében a magyar konyha remekeit mutassa be. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ragaszkodnunk kell a nagymama által főzött káposztás tészta recepthez - a fogások bármikor újragondolhatóak és egy kis fantáziával megújíthatóak!
A Mimama Konyhájánál örömmel látjuk a házias ízek rajongóit, akik szeretik, ha egy kis csavart teszünk a hagyományos magyar ételekbe. Bár kínálatunkban megtalálható a rántott hús, a disznótoros és a pörkölt, magas minőségű, különleges alapanyagokból készítjük, így teljesen új élményt nyújtanak. A’la carte fogásaink mellett napi menüvel is várjuk a hozzánk betérő vendégeket.
Fedezze fel a magyar gasztronómia különlegességeit a Mimama Konyhájánál!